| User | Dmatter |
| Upload Date | January 11 2024 09:08 PM |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 AORUS ELITE AX-W |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 AORUS ELITE AX-W |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700KF |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5500 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Single-Core Score | 3058 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3098
444.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2247
13.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3215
65.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3122
72.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2887
39.2 images/sec |
|
|
Clang
|
2909
14.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2900
232.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2915
90.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2934
87.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3774
15.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3755
116.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3103
238.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3054
89.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3934
39.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2842
2.75 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3310
104.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 22443 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12973
1.82 GB/sec |
|
|
Navigation
|
28741
173.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
28425
581.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
26710
616.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
30218
410.1 images/sec |
|
|
Clang
|
40364
198.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3850
308.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
36985
1.12 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
12922
386.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
20572
85.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
32577
1.01 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
26462
2.03 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
21979
645.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
18510
183.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
46827
45.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
27808
880.5 Kpixels/sec |