| User | col_w |
| Upload Date | November 27 2023 01:05 AM |
| Views | 11 |
| Notes | Benchmarking before upgrading system memory from 16 to 32 GB (Nov/Dec 2023) NVIDIA GeForce RTX 2070 with Max-Q Design, 1920x1080 using TV Before = 16 GB original system memory |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Dell Inc. G7 7790 |
| Motherboard | Dell Inc. 0F7T8V |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-9750H |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.59 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Maximum Frequency | 13293 MHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 2660 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1381 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1317
189.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1596
9.61 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1583
32.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1528
35.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1160
15.7 images/sec |
|
|
Clang
|
1488
7.33 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1296
103.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1278
39.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
630
18.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1933
8.00 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1867
58.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1339
103.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1486
43.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1782
17.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1245
1.20 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1643
52.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 5301 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2931
420.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7358
44.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
6468
132.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6575
151.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
5620
76.3 images/sec |
|
|
Clang
|
7839
38.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1620
129.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7251
224.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2126
63.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6273
26.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8931
277.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
6107
469.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6528
191.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5040
50.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8446
8.17 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6864
217.3 Kpixels/sec |