| User | HouFong |
| Upload Date | March 31 2026 11:20 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG Zephyrus G14 GA403UV_GA403UV |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. GA403UV |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 8845HS |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 117 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4979 MHz |
| Package | Socket FP8 |
| Codename | Hawk Point |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 31.29 GB |
| Transfer Rate | 1594 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2378 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2314
332.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1816
10.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2175
44.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2183
50.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2485
33.7 images/sec |
|
|
Clang
|
2426
11.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2469
197.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2427
75.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2575
77.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3116
12.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2887
89.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1860
143.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2739
80.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2718
27.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2202
2.13 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2322
73.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 12020 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7162
1.00 GB/sec |
|
|
Navigation
|
12754
76.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
11502
235.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
14550
335.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
15772
214.1 images/sec |
|
|
Clang
|
19864
97.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3194
255.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
19791
613.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
7855
235.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
13440
55.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
16627
517.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
11079
851.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
13305
390.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10259
101.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
23365
22.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
14379
455.3 Kpixels/sec |