| Upload Date | March 31 2026 01:30 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7D75 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. PRO B650-A WIFI (MS-7D75) |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 8700F |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 117 Stepping 2 |
| Base Frequency | 4.10 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4953 MHz |
| Package | Socket AM5 (LGA1718) |
| Codename | Phoenix |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 5990 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2603 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2708
388.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2327
14.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2694
55.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2452
56.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2672
36.3 images/sec |
|
|
Clang
|
2458
12.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2437
195.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2482
76.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2644
79.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3251
13.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3099
96.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2256
173.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2924
85.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3082
30.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2095
2.03 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2612
82.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 12755 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7729
1.08 GB/sec |
|
|
Navigation
|
14622
88.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
12725
260.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
14401
332.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
17886
242.7 images/sec |
|
|
Clang
|
20523
101.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3322
266.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
20396
632.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
8500
254.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15635
64.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
18357
571.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
12367
950.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
13681
401.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9421
93.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
21940
21.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
15325
485.2 Kpixels/sec |