| User | shinsh |
| Upload Date | March 31 2026 11:38 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.4 (Build 25E246) |
| Model | Mac17,3 |
| Model ID | Mac17,3 |
| Motherboard | Mac17,3 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M5 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M5 |
| Base Frequency | 4.46 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Single-Core Score | 4186 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3494
501.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3551
21.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4355
89.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3814
88.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3720
50.5 images/sec |
|
|
Clang
|
4778
23.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3899
312.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3608
111.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6112
182.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4374
18.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4436
138.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
5354
411.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4861
142.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4484
44.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3575
3.46 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3853
122.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17260 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
13125
1.84 GB/sec |
|
|
Navigation
|
16734
100.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
20703
423.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
17653
407.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
19788
268.6 images/sec |
|
|
Clang
|
27456
135.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
5168
413.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
20885
647.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
16159
483.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17601
72.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
21858
680.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
18326
1.41 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
21441
629.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
17083
169.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
21423
20.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
19098
604.7 Kpixels/sec |