| User | chrixmix |
| Upload Date | March 30 2026 06:12 PM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG MAXIMUS Z890 HERO |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel(R) Core(TM) Ultra 7 270K Plus |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 198 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5400 MHz |
| Package | Socket 1851 LGA |
| Codename | Arrow Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 3.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 48.00 GB |
| Transfer Rate | 8000 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3618 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3086
443.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3058
18.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4148
84.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3403
78.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3412
46.3 images/sec |
|
|
Clang
|
3650
18.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4245
339.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3247
100.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3232
96.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3870
16.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4040
125.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4162
320.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4230
124.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3907
38.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3073
2.97 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4153
131.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 27705 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
13980
1.96 GB/sec |
|
|
Navigation
|
31675
190.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
30612
626.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
30187
696.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
38576
523.5 images/sec |
|
|
Clang
|
59190
291.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
5437
435.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
47544
1.44 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
17832
533.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
27136
112.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
37043
1.15 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
33992
2.61 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
28176
826.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
21143
209.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
59630
57.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
32941
1.04 Mpixels/sec |