| Upload Date | March 29 2026 02:03 PM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.5 |
| Model | iPhone 15 Pro |
| Model ID | iPhone16,1 |
| Motherboard | D83AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A17 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.78 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.50 GB |
| Single-Core Score | 2991 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2926
420.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2872
17.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2905
59.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2887
66.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2698
36.6 images/sec |
|
|
Clang
|
3613
17.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2778
222.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2798
86.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2482
74.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2686
11.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3558
110.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3777
290.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3425
100.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3838
38.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2511
2.43 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3068
97.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 7487 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6254
898.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
8929
53.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8036
164.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7675
177.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
8295
112.6 images/sec |
|
|
Clang
|
10300
50.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3298
264.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
8501
263.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6115
183.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6767
28.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10262
319.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8333
640.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8434
247.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7789
77.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
7814
7.56 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7718
244.4 Kpixels/sec |