| User | davet966 |
| Upload Date | March 29 2026 01:30 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z97X-Gaming 5 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z97X-Gaming 5 |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 4398 MHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 1332 MT/s |
| Type | DDR3 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 758 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
678
97.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
805
4.85 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
789
16.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
745
17.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
687
9.32 images/sec |
|
|
Clang
|
808
3.98 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
996
79.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
877
27.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
346
10.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1054
4.36 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1260
39.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
417
32.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
776
22.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1043
10.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
836
809.1 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
710
22.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 2994 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1800
258.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
4135
24.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2979
61.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3769
86.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3204
43.5 images/sec |
|
|
Clang
|
4650
22.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
781
62.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
4355
134.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1338
40.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3547
14.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5285
164.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2892
222.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3551
104.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2809
27.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
5835
5.65 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4036
127.8 Kpixels/sec |