| User | jefamie |
| Upload Date | March 29 2026 01:09 PM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX Z890-E GAMING WIFI |
| Power Plan | GameTurbo (High Performance) |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core Ultra 9 285K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 198 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5500 MHz |
| Package | Socket 1851 LGA |
| Codename | Arrow Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 3.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 96.00 GB |
| Transfer Rate | 6600 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3301 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3057
439.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2816
17.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3448
70.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3168
73.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3345
45.4 images/sec |
|
|
Clang
|
3308
16.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3755
300.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3269
101.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3226
96.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3813
15.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3557
110.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3203
246.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3443
101.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3276
32.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2874
2.78 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3606
114.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 24295 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12272
1.72 GB/sec |
|
|
Navigation
|
28166
169.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
25695
526.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
27375
631.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
35594
483.1 images/sec |
|
|
Clang
|
50534
248.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4778
382.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
44825
1.36 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
15793
472.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
23966
99.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
32080
998.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
28198
2.17 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
21798
639.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
17345
172.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
56151
54.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
29416
931.4 Kpixels/sec |