| User | Dan6516511 |
| Upload Date | March 29 2026 10:54 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise LTSC (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. GS60 2QD |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MS-16H5 |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4720HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 2.59 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 3591 MHz |
| Package | Socket 1364 BGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 1596 MT/s |
| Type | DDR3 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1071 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1119
160.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1216
7.32 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1127
23.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1123
25.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
923
12.5 images/sec |
|
|
Clang
|
1274
6.27 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1041
83.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1146
35.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
439
13.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1263
5.23 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1667
51.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
848
65.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1176
34.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1214
12.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1103
1.07 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1271
40.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 3074 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1960
281.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3638
21.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3160
64.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
4632
106.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3204
43.5 images/sec |
|
|
Clang
|
3643
17.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1332
106.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
4285
132.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1324
39.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3917
16.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5770
179.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3418
262.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3133
91.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2996
29.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
4266
4.13 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3443
109.0 Kpixels/sec |