| User | detticer |
| Upload Date | March 27 2026 09:41 AM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. Katana 17 HX B14WFK |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MS-17L7 |
| Power Plan | Bilanciato |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14650HX |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 24 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4987 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 5586 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2404 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1794
257.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2412
14.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2511
51.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2460
56.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2349
31.9 images/sec |
|
|
Clang
|
2404
11.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2489
199.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2391
74.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2421
72.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3093
12.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3012
93.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2116
162.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2350
69.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2771
27.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2311
2.24 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2109
66.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8073 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3711
533.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
12109
73.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
11258
230.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
10317
237.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10136
137.6 images/sec |
|
|
Clang
|
11863
58.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1918
153.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9161
283.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5614
168.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6586
27.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
13217
411.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8755
673.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9080
266.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8258
81.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
13034
12.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
10332
327.1 Kpixels/sec |