| User | VV1127 |
| Upload Date | March 27 2026 02:12 AM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ProArt Z890-CREATOR WIFI |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel(R) Core(TM) Ultra 7 270K Plus |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 198 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5400 MHz |
| Package | Socket 1851 LGA |
| Codename | Arrow Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 3.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 7200 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3314 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2994
429.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2928
17.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3589
73.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3197
73.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3255
44.2 images/sec |
|
|
Clang
|
3220
15.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3624
290.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3168
98.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3194
95.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3756
15.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3681
114.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3268
251.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3475
102.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3501
34.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3003
2.91 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3649
115.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 23991 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11973
1.68 GB/sec |
|
|
Navigation
|
27774
167.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
24954
510.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
27833
641.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
33811
458.9 images/sec |
|
|
Clang
|
50773
250.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4648
372.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
44351
1.34 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
15237
456.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
23254
96.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
30791
958.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
29793
2.29 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
23040
676.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
17091
169.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
56870
55.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
28239
894.1 Kpixels/sec |