| User | Rivet920 |
| Upload Date | March 26 2026 09:37 PM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X870E AORUS PRO ICE |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X870E AORUS PRO ICE |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 26 Model 68 Stepping 0 |
| Base Frequency | 4.70 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5231 MHz |
| Codename | Granite Ridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 96.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 5988 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3321 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3191
458.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3079
18.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3487
71.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3174
73.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3116
42.3 images/sec |
|
|
Clang
|
2958
14.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3171
253.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2922
90.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3500
104.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4355
18.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3653
113.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3659
281.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3659
107.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3914
38.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2656
2.57 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3657
115.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 19264 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
14218
1.99 GB/sec |
|
|
Navigation
|
22918
138.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
18857
386.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
23384
539.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
25349
344.0 images/sec |
|
|
Clang
|
27668
136.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4323
346.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
27326
846.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
15361
459.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
22479
93.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
26759
832.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
23631
1.82 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
19881
583.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
14863
147.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
29830
28.9 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
21343
675.8 Kpixels/sec |