| User | renoman1195 |
| Upload Date | March 26 2026 07:55 PM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG Strix G16 G614FR_G614FR |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. G614FR |
| Power Plan | Turbo |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 9955HX3D 16-Core Processor |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 26 Model 68 Stepping 0 |
| Base Frequency | 2.50 GHz |
| Cluster 1 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5459 MHz |
| Codename | Granite Ridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 16 |
| L3 Cache | 96.0 MB x 2 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3233 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3152
452.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2583
15.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3239
66.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3083
71.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3130
42.5 images/sec |
|
|
Clang
|
3111
15.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3398
272.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3041
94.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3441
103.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4265
17.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3642
113.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3589
275.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3669
107.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3324
33.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2716
2.63 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3156
99.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 19807 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11634
1.63 GB/sec |
|
|
Navigation
|
23078
139.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
17294
354.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
24674
569.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
27767
376.8 images/sec |
|
|
Clang
|
41066
202.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4172
334.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
39769
1.20 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
12775
382.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17161
71.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
23724
738.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
24176
1.86 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
19759
579.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
12755
126.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
52342
50.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
19726
624.6 Kpixels/sec |