| User | renoman1195 |
| Upload Date | March 26 2026 07:30 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG Strix G16 G614FR_G614FR |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. G614FR |
| Power Plan | Turbo |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 9955HX3D 16-Core Processor |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 26 Model 68 Stepping 0 |
| Base Frequency | 2.50 GHz |
| Cluster 1 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5641 MHz |
| Codename | Granite Ridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 16 |
| L3 Cache | 96.0 MB x 2 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 5586 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3237 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3126
449.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2618
15.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3263
66.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3080
71.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3132
42.5 images/sec |
|
|
Clang
|
3155
15.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3360
269.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3073
95.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3399
101.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4274
17.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3675
114.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3511
270.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3675
107.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3306
32.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2776
2.69 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3150
99.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 20205 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11697
1.64 GB/sec |
|
|
Navigation
|
23418
141.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
17547
359.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
24449
563.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
27923
379.0 images/sec |
|
|
Clang
|
42010
206.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4193
335.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
40838
1.24 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
12608
377.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17221
71.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
24377
758.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
25697
1.98 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
21251
623.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
13020
129.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
52249
50.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
22030
697.5 Kpixels/sec |