| User | amaan60 |
| Upload Date | March 26 2026 06:11 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790M AORUS ELITE AX |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790M AORUS ELITE AX |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5700 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 4800 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3128 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3148
452.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2980
18.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2982
61.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3108
71.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3015
40.9 images/sec |
|
|
Clang
|
3047
15.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3143
251.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3115
96.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2884
86.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3632
15.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3616
112.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3098
238.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3065
90.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3464
34.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3003
2.91 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3187
100.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 19809 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9628
1.35 GB/sec |
|
|
Navigation
|
24796
149.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
21272
435.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
23164
534.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
25764
349.7 images/sec |
|
|
Clang
|
43445
214.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4019
321.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
40642
1.23 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
10256
306.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
18542
76.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
25818
803.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
23601
1.81 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
19863
582.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
14348
142.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
49327
47.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
22449
710.8 Kpixels/sec |