| User | MarkDent |
| Upload Date | March 24 2026 06:41 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Dell Inc. XPS 16 9640 |
| Motherboard | Dell Inc. 017P0T |
| Power Plan | Driver Booster Power Plan |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core Ultra 7 155H |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 22 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 170 Stepping 4 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Cluster 2 | 10 Cores |
| Maximum Frequency | 4789 MHz |
| Package | Socket 2049 FCBGA |
| Codename | Meteor Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 11 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 11 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 2 |
| L3 Cache | 24.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 31.46 GB |
| Transfer Rate | 5592 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2203 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2104
302.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2013
12.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2335
47.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2321
53.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2207
30.0 images/sec |
|
|
Clang
|
2211
10.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2057
164.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2181
67.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2239
67.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2601
10.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2776
86.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1652
127.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2176
63.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2322
23.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2049
1.98 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2306
73.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8840 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
4797
688.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
6584
39.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7120
145.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7881
181.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
13806
187.4 images/sec |
|
|
Clang
|
16332
80.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2584
206.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
18302
567.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
7808
233.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9975
41.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
16698
519.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
11859
911.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
11677
342.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10734
106.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8337
8.07 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6521
206.5 Kpixels/sec |