| User | sirasil |
| Upload Date | March 24 2026 06:12 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7D91 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MAG Z790 TOMAHAWK WIFI (MS-7D91) |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5686 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 4788 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3172 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3122
448.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3021
18.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3070
62.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2984
68.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3028
41.1 images/sec |
|
|
Clang
|
3098
15.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3168
253.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3134
97.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3049
91.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3993
16.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3656
113.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3116
239.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3042
89.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3524
35.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2960
2.86 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3373
106.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 18583 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9300
1.30 GB/sec |
|
|
Navigation
|
23365
140.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
20955
429.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
22688
523.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
25544
346.7 images/sec |
|
|
Clang
|
39211
193.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3838
307.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
35862
1.09 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
9965
298.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17570
72.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
24727
769.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
22372
1.72 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18525
543.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
12263
121.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
41233
39.9 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
20639
653.5 Kpixels/sec |