| User | geo_fly |
| Upload Date | March 24 2026 04:03 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard HP Z840 Workstation |
| Motherboard | Hewlett-Packard 2129 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon E5-2690 v4 |
| Topology | 1 Processor, 14 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 79 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.59 GHz |
| Cluster 1 | 14 Cores |
| Maximum Frequency | 3491 MHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Broadwell-E/EP |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 256 KB x 14 |
| L3 Cache | 35.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 63.91 GB |
| Transfer Rate | 1862 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 897 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
821
117.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
995
6.00 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
916
18.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
990
22.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
714
9.69 images/sec |
|
|
Clang
|
973
4.79 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
865
69.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1000
31.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
347
10.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1145
4.74 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1359
42.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
941
72.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
982
28.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1159
11.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
926
896.2 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1081
34.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 7432 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
4171
599.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
11562
69.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8863
181.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9569
220.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
8065
109.5 images/sec |
|
|
Clang
|
14076
69.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1061
84.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
13376
414.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2991
89.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
7219
29.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
13420
417.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8259
635.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8057
236.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7058
70.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
16531
16.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
10206
323.2 Kpixels/sec |