| Upload Date | March 07 2026 04:40 AM |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7E20 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MEG Z890 UNIFY-X (MS-7E20) |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core Ultra 7 265K |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 198 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.90 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5400 MHz |
| Package | Socket 1851 LGA |
| Codename | Arrow Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 10 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 10 |
| L2 Cache | 3.00 MB x 2 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Single-Core Score | 3225 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2951
423.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2771
16.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3443
70.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3105
71.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3252
44.1 images/sec |
|
|
Clang
|
3209
15.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3564
285.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3160
97.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3089
92.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3737
15.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3618
112.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3074
236.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3415
100.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3348
33.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2777
2.69 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3530
111.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 21145 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
10962
1.54 GB/sec |
|
|
Navigation
|
23664
142.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
22913
469.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
24663
568.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
27840
377.8 images/sec |
|
|
Clang
|
41994
206.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4522
362.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
38120
1.15 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
14134
422.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
21453
88.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
27190
846.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
24944
1.92 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
19670
577.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
15921
158.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
44262
42.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
25947
821.5 Kpixels/sec |