| Upload Date | March 07 2026 01:51 AM |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Alienware Alienware x14 |
| Motherboard | Alienware 01CYTC |
| Power Plan | Equilibrado |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-12700H |
| Topology | 1 Processor, 14 Cores, 20 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 154 Stepping 3 |
| Base Frequency | 2.30 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4588 MHz |
| Package | Socket 1744 FCBGA |
| Codename | Alder Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 10 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 10 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 2 |
| L3 Cache | 24.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 15.68 GB |
| Transfer Rate | 5186 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 1481 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1457
209.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1551
9.34 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1110
22.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1034
23.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1436
19.5 images/sec |
|
|
Clang
|
1604
7.90 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1606
128.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1677
52.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1210
36.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1988
8.23 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1411
43.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1462
112.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1819
53.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2024
20.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1419
1.37 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1656
52.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 6487 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
4480
643.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7839
47.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9134
187.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7742
178.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
7566
102.7 images/sec |
|
|
Clang
|
8615
42.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1786
143.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9072
281.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4558
136.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
5868
24.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11188
348.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
6323
486.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7186
210.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4577
45.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8965
8.67 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8522
269.8 Kpixels/sec |