| User | Alkabeth |
| Upload Date | March 06 2026 10:18 PM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASRock Z790 Pro RS/D4 |
| Motherboard | ASRock Z790 Pro RS/D4 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900KS |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5885 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 3590 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3210 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3102
445.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3061
18.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3086
63.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3154
72.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3046
41.3 images/sec |
|
|
Clang
|
2996
14.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3098
248.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3081
95.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3159
94.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4063
16.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3815
118.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3032
233.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3131
91.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3868
38.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2958
2.86 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3478
110.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17652 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7880
1.11 GB/sec |
|
|
Navigation
|
22361
134.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
16620
340.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
20714
477.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
22080
299.7 images/sec |
|
|
Clang
|
41535
204.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4001
320.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
40124
1.21 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
8684
259.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
18236
75.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
20290
631.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
24639
1.89 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
17749
520.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
11239
111.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
47705
46.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
18525
586.6 Kpixels/sec |