| User | zoomos |
| Upload Date | March 06 2026 05:10 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.4 (Build 25E5223i) |
| Model | Mac mini (2024) |
| Model ID | Mac16,10 |
| Motherboard | Mac16,10 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M4 |
| Base Frequency | 4.41 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Single-Core Score | 3841 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3205
460.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3298
19.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3763
77.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3555
82.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3617
49.1 images/sec |
|
|
Clang
|
4412
21.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3505
280.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3358
104.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5885
176.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3911
16.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4123
128.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4591
353.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4482
131.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4265
42.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2997
2.90 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3615
114.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 15372 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11014
1.54 GB/sec |
|
|
Navigation
|
15531
93.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
17355
355.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
16651
384.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
18644
253.0 images/sec |
|
|
Clang
|
23900
117.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4663
373.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
18947
587.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
15104
452.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
16744
69.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
20145
626.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
14876
1.14 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18591
545.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
14361
142.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
18331
17.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
16740
530.0 Kpixels/sec |