| Upload Date | March 06 2026 04:11 PM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.4 |
| Model | iPhone 16 Pro Max |
| Model ID | iPhone17,2 |
| Motherboard | D94AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.44 GB |
| Single-Core Score | 3498 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3124
448.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3034
18.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3447
70.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3301
76.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3320
45.1 images/sec |
|
|
Clang
|
4129
20.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3143
251.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2937
91.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5618
168.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3529
14.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3547
110.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3930
302.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3725
109.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4179
41.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2814
2.72 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3076
97.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8691 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7027
1009.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9841
59.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9473
193.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8929
205.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9904
134.4 images/sec |
|
|
Clang
|
11522
56.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3624
290.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9417
291.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10042
300.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9410
38.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10418
324.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8613
662.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9464
277.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9664
95.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8168
7.90 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8076
255.7 Kpixels/sec |