| User | Alkabeth |
| Upload Date | March 06 2026 02:23 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASRock Z790 Pro RS/D4 |
| Motherboard | ASRock Z790 Pro RS/D4 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900KS |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5885 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 3590 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3161 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3126
448.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3089
18.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3021
61.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3012
69.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2934
39.8 images/sec |
|
|
Clang
|
2918
14.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3117
249.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3053
94.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3165
94.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4058
16.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3645
113.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3033
233.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2962
86.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3790
37.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2945
2.85 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3427
108.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17825 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8018
1.12 GB/sec |
|
|
Navigation
|
22665
136.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
16781
343.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
21384
493.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
22283
302.4 images/sec |
|
|
Clang
|
42615
209.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3981
318.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
40347
1.22 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
8744
261.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
18720
77.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
20292
631.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
24073
1.85 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
17831
523.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
11359
112.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
48230
46.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
18558
587.6 Kpixels/sec |