| Upload Date | January 16 2026 10:22 PM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG Strix SCAR 18 G834JZR_G834JZR |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. G834JZR |
| Power Plan | Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900HX |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5785 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 1994 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2888 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2796
401.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2647
15.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2832
58.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2820
65.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2778
37.7 images/sec |
|
|
Clang
|
2771
13.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2830
226.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2766
85.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2794
83.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3624
15.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3360
104.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2784
214.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2777
81.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3397
33.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2812
2.72 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3041
96.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17736 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9707
1.36 GB/sec |
|
|
Navigation
|
23231
140.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
22057
451.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
21730
501.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
23377
317.3 images/sec |
|
|
Clang
|
32557
160.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3554
284.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
31076
962.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10007
299.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
13250
54.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
25847
804.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
19112
1.47 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18494
542.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
14313
142.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
37387
36.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
21708
687.3 Kpixels/sec |