| Upload Date | January 16 2026 10:21 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.3 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3583 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3186
457.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3068
18.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3412
69.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3354
77.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3345
45.4 images/sec |
|
|
Clang
|
4094
20.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3247
260.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3139
97.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5626
168.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3621
15.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3661
113.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4223
324.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3890
114.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4256
42.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2857
2.76 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3324
105.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9103 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7446
1.04 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9879
59.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9623
197.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9091
209.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10131
137.5 images/sec |
|
|
Clang
|
11982
59.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3868
309.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9806
303.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10784
322.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9478
39.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11395
354.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9181
705.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9994
293.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9231
91.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9592
9.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9048
286.5 Kpixels/sec |