| Upload Date | January 16 2026 10:20 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.2 (Build 25C56) |
| Model | MacBook Air (13-inch, 2025) |
| Model ID | Mac16,12 |
| Motherboard | Mac16,12 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M4 |
| Base Frequency | 4.41 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Single-Core Score | 3576 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2865
411.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2920
17.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3559
72.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3435
79.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3438
46.7 images/sec |
|
|
Clang
|
4144
20.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3232
258.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3186
98.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5653
169.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3405
14.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3874
120.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4152
319.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4288
125.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3874
38.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2881
2.79 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3381
107.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 14317 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9358
1.31 GB/sec |
|
|
Navigation
|
13186
79.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
15971
327.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
16568
382.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
18339
248.9 images/sec |
|
|
Clang
|
22895
112.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4560
365.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
18410
570.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
14875
445.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15635
64.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
17915
557.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
14045
1.08 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
17007
499.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
13346
132.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
15779
15.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
15345
485.9 Kpixels/sec |