| Upload Date | January 16 2026 10:19 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Enterprise LTSC (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. PRIME B760-PLUS D4 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-14600K |
| Topology | 1 Processor, 14 Cores, 20 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5287 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 10 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 10 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 2 |
| L3 Cache | 24.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 3192 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2819 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2691
386.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2680
16.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2776
56.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2797
64.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2698
36.6 images/sec |
|
|
Clang
|
2745
13.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2740
219.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2752
85.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2718
81.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3476
14.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3292
102.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2674
205.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2744
80.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3414
33.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2661
2.58 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2770
87.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 14113 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7198
1.01 GB/sec |
|
|
Navigation
|
17083
102.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
14143
289.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
17783
410.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
18754
254.5 images/sec |
|
|
Clang
|
27533
135.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3573
286.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
26760
829.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
7648
228.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15742
65.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
16932
526.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
18243
1.40 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
14628
429.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9634
95.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
29242
28.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
14087
446.0 Kpixels/sec |