| User | tocomcc |
| Upload Date | January 16 2026 10:15 PM |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 13.1 (Build 22C65) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Model ID | iMac18,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-7600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 2400 MT/s |
| Type | DDR4 |
| Single-Core Score | 1482 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1347
193.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1711
10.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1480
30.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1605
37.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1181
16.0 images/sec |
|
|
Clang
|
1614
7.95 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1345
107.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1708
52.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
692
20.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2142
8.87 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2188
68.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1358
104.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1516
44.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1840
18.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1328
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1918
60.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 4348 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2518
361.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
5243
31.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4302
88.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
5974
137.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
4145
56.3 images/sec |
|
|
Clang
|
5811
28.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1858
148.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
6239
193.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2121
63.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6837
28.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
6967
216.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4015
308.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4616
135.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4688
46.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
5114
4.95 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6029
190.9 Kpixels/sec |