| Upload Date | January 16 2026 09:39 PM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | CachyOS |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. PRIME Z790-P WIFI |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 5.70 GHz |
| Cluster 1 | 0 Cores |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 31.05 GB |
| Single-Core Score | 3160 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3182
456.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3207
19.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2921
59.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3101
71.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2885
39.2 images/sec |
|
|
Clang
|
3149
15.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3165
253.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3078
95.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3070
91.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3673
15.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3692
114.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3013
231.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3073
90.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3340
33.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3116
3.02 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3335
105.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17253 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8573
1.20 GB/sec |
|
|
Navigation
|
18307
110.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
16267
333.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
17995
415.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
22166
300.8 images/sec |
|
|
Clang
|
44392
218.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3352
268.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
32471
1006.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9595
287.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17189
71.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
23827
741.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
24228
1.86 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
16724
490.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
11955
118.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
47696
46.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
22033
697.6 Kpixels/sec |