| Upload Date | January 16 2026 05:30 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 14 |
| Model ID | iPhone14,7 |
| Motherboard | D27AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A15 Bionic |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.23 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 5.58 GB |
| Single-Core Score | 2285 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2323
333.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2352
14.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2327
47.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2369
54.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2110
28.6 images/sec |
|
|
Clang
|
2902
14.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2086
167.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2102
65.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1861
55.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1853
7.67 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2696
83.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2708
208.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2311
67.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2917
28.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1914
1.85 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2209
69.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 5360 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
4396
631.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
5928
35.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
5220
106.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
5785
133.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
5064
68.7 images/sec |
|
|
Clang
|
7160
35.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2424
194.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
6343
196.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4476
133.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
5123
21.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7880
245.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
6065
466.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6106
179.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5446
54.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
6294
6.09 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6086
192.7 Kpixels/sec |