| Upload Date | January 16 2026 07:56 AM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.2 (Build 25C56) |
| Model | MacBook Air (13-inch, 2025) |
| Model ID | Mac16,12 |
| Motherboard | Mac16,12 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M4 |
| Base Frequency | 2.09 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Single-Core Score | 1784 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1487
213.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1241
7.48 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1633
33.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1648
38.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1697
23.0 images/sec |
|
|
Clang
|
2109
10.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1748
140.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1637
50.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2961
88.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1977
8.18 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1953
60.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2077
159.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2185
64.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1722
17.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1428
1.38 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1772
56.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 7244 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5133
737.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
8446
50.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8323
170.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7642
176.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10086
136.9 images/sec |
|
|
Clang
|
10456
51.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2450
196.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
8893
275.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6495
194.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6274
26.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9728
302.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
6881
529.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8220
241.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7083
70.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8781
8.50 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7408
234.6 Kpixels/sec |