| Upload Date | January 16 2026 07:55 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home Single Language (64-bit) |
| Model | LENOVO 83D2 |
| Motherboard | LENOVO LNVNB161216 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core Ultra 9 185H |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 22 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 170 Stepping 4 |
| Base Frequency | 2.30 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Cluster 2 | 10 Cores |
| Maximum Frequency | 5090 MHz |
| Package | Socket 2049 FCBGA |
| Codename | Meteor Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 11 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 11 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 2 |
| L3 Cache | 24.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 31.44 GB |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 1970 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1692
243.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1811
10.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2155
44.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2184
50.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2135
29.0 images/sec |
|
|
Clang
|
1707
8.41 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1817
145.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1914
59.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1869
55.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2302
9.53 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2465
76.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1763
135.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1936
56.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2211
21.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1894
1.83 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2084
66.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 10657 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8042
1.13 GB/sec |
|
|
Navigation
|
13271
80.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
13575
277.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
13992
322.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
12460
169.1 images/sec |
|
|
Clang
|
14743
72.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1983
158.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
15699
486.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
7433
222.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9490
39.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
16596
516.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
10638
817.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10809
317.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10423
103.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
17358
16.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
13517
428.0 Kpixels/sec |