| Upload Date | January 16 2026 01:51 AM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.3 |
| Model | iPhone 14 Pro Max |
| Model ID | iPhone15,3 |
| Motherboard | D74AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A16 Bionic |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.46 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 5.50 GB |
| Single-Core Score | 2672 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2631
377.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2670
16.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2698
55.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2565
59.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2350
31.9 images/sec |
|
|
Clang
|
3372
16.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2487
199.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2499
77.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2318
69.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2296
9.50 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3121
97.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3225
247.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2973
87.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3242
32.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2171
2.10 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2779
88.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 6931 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5982
859.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
8438
50.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7748
158.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7169
165.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
7445
101.0 images/sec |
|
|
Clang
|
10119
49.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2951
236.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7708
238.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5480
164.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6249
25.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9350
291.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7213
554.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7529
220.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7646
75.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
7187
6.95 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7173
227.1 Kpixels/sec |