| Upload Date | January 16 2026 12:33 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. B850 AORUS ELITE WIFI7 ICE |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. B850 AORUS ELITE WIFI7 ICE |
| Power Plan | Ausbalanciert |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 26 Model 68 Stepping 0 |
| Base Frequency | 4.70 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5237 MHz |
| Codename | Granite Ridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 96.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 5986 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3255 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3118
447.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2904
17.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3422
70.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3095
71.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3080
41.8 images/sec |
|
|
Clang
|
2938
14.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3245
259.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2905
90.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3445
103.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4302
17.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3683
114.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3572
274.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3622
106.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3690
36.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2582
2.50 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3401
107.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17795 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12037
1.69 GB/sec |
|
|
Navigation
|
20196
121.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
17200
352.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
21903
505.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
23642
320.9 images/sec |
|
|
Clang
|
25932
127.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4230
338.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
25753
798.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
14566
435.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
21274
88.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
23621
735.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
21243
1.63 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18509
543.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
13441
133.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
29209
28.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
19954
631.8 Kpixels/sec |