| Upload Date | January 15 2026 11:10 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.3 |
| Model | iPhone 17 Pro |
| Model ID | iPhone18,1 |
| Motherboard | V53AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A19 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.26 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 11.45 GB |
| Single-Core Score | 3231 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2687
385.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2891
17.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3244
66.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2995
69.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2880
39.1 images/sec |
|
|
Clang
|
3849
19.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2480
198.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2711
84.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4804
143.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3297
13.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3400
105.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4128
317.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3570
104.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4021
39.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2883
2.79 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3183
100.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 7773 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
4680
672.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7390
44.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8596
176.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6841
157.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
8917
121.0 images/sec |
|
|
Clang
|
9720
47.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3767
301.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7566
234.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9419
281.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8257
34.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10448
325.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9107
700.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9719
285.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9166
90.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8938
8.65 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8497
269.0 Kpixels/sec |