| Upload Date | January 15 2026 04:33 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | HP OMEN MAX Gaming Laptop 16-ak0xxx |
| Motherboard | HP 8D87 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen AI 9 HX 375 |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 24 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 26 Model 36 Stepping 0 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4512 MHz |
| Codename | Strix Point |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 12 |
| L3 Cache | 5.33 MB x 3 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 31.29 GB |
| Transfer Rate | 5584 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2980 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2835
407.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2259
13.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3057
62.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2945
67.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2789
37.9 images/sec |
|
|
Clang
|
2906
14.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3222
258.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2832
87.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3120
93.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3810
15.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3534
110.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2858
219.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3435
100.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3356
33.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2520
2.44 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3020
95.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 15965 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8766
1.23 GB/sec |
|
|
Navigation
|
16757
101.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
15913
325.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
20831
480.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
22928
311.2 images/sec |
|
|
Clang
|
26828
132.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3992
319.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
26598
824.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9857
295.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17166
71.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
22315
694.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
17155
1.32 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
17427
511.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
13808
137.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
31787
30.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
15887
503.0 Kpixels/sec |