| Upload Date | January 15 2026 02:43 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 14 Plus |
| Model ID | iPhone14,8 |
| Motherboard | D28AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A15 Bionic |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.23 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 5.55 GB |
| Single-Core Score | 2494 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2465
354.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2429
14.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2405
49.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2456
56.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2206
29.9 images/sec |
|
|
Clang
|
3132
15.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2341
187.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2327
72.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2174
65.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2202
9.11 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2903
90.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3145
241.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2651
77.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3136
31.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1985
1.92 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2608
82.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 6189 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5454
783.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7844
47.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
6530
133.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6558
151.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
6827
92.6 images/sec |
|
|
Clang
|
9031
44.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2691
215.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
6913
214.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4918
147.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
5698
23.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8401
261.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
6687
514.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6602
193.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5484
54.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
6606
6.39 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6560
207.7 Kpixels/sec |