| Upload Date | January 15 2026 12:34 PM |
| Views | 18 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.1 (Build 25B78) |
| Model | MacBook Pro (14-inch, 2025) |
| Model ID | Mac17,2 |
| Motherboard | Mac17,2 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M5 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M5 |
| Base Frequency | 4.54 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 24.00 GB |
| Single-Core Score | 4249 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3498
502.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3622
21.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4357
89.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3841
88.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3802
51.6 images/sec |
|
|
Clang
|
4901
24.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4021
322.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3660
113.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6202
185.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4376
18.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4391
136.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
5232
402.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4928
144.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4752
47.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3631
3.51 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4046
128.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 18007 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12795
1.79 GB/sec |
|
|
Navigation
|
18255
110.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
21117
432.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
19229
443.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
20834
282.8 images/sec |
|
|
Clang
|
27928
137.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
5280
422.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
21703
672.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
17848
534.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
19364
80.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
23056
717.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
19085
1.47 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
22218
652.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
16823
166.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
22313
21.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
19605
620.7 Kpixels/sec |