| Upload Date | January 13 2026 09:02 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | GMKtec NucBox EVO-X1 |
| Motherboard | GMKtec NucBox EVO-X1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen AI 9 HX 370 |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 24 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 26 Model 36 Stepping 0 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 3095 MHz |
| Codename | Strix Point |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 12 |
| L3 Cache | 5.33 MB x 3 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 27.62 GB |
| Transfer Rate | 1870 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2942 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2802
402.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2136
12.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2995
61.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2903
66.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2880
39.1 images/sec |
|
|
Clang
|
2931
14.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3148
252.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2823
87.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3115
93.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3792
15.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3465
107.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2705
208.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3434
100.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3213
31.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2578
2.49 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2924
92.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 14945 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8669
1.22 GB/sec |
|
|
Navigation
|
15766
95.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
14977
306.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
19669
453.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
20949
284.3 images/sec |
|
|
Clang
|
23506
115.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3851
308.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
24753
767.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9113
272.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15676
64.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
20614
641.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
15498
1.19 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
17422
511.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
12612
125.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
29834
28.9 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
15408
487.9 Kpixels/sec |