| Upload Date | January 13 2026 07:06 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3485 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3064
440.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3065
18.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3389
69.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3224
74.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3282
44.5 images/sec |
|
|
Clang
|
4093
20.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3122
250.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2996
92.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5465
163.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3460
14.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3578
111.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4069
312.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3733
109.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4111
40.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2817
2.73 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3188
100.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8899 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7198
1.01 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9897
59.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9527
195.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8573
197.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10032
136.1 images/sec |
|
|
Clang
|
11777
58.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3711
297.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9518
294.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10281
307.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9375
38.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11198
348.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8945
687.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9690
284.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9293
92.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9413
9.11 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9049
286.5 Kpixels/sec |