| Upload Date | January 13 2026 04:31 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.6 |
| Model | iPhone 16 Pro Max |
| Model ID | iPhone17,2 |
| Motherboard | D94AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.45 GB |
| Single-Core Score | 3530 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3167
454.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3085
18.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3302
67.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3302
76.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3350
45.5 images/sec |
|
|
Clang
|
4031
19.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3183
254.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3023
93.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5529
165.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3543
14.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3611
112.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4132
317.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3901
114.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4197
41.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2877
2.78 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3186
100.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8733 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7143
1.00 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9596
57.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9151
187.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8860
204.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9846
133.6 images/sec |
|
|
Clang
|
11264
55.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3701
296.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9190
284.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10348
309.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8436
34.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10993
342.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8965
689.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9592
281.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9528
94.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9070
8.78 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8792
278.4 Kpixels/sec |