| Upload Date | January 13 2026 01:20 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z590 AORUS ELITE AX |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z590 AORUS ELITE AX |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-11700KF |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 167 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4998 MHz |
| Package | Socket 1200 LGA |
| Codename | Rocket Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 4200 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2352 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2272
326.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2208
13.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2636
54.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2494
57.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2312
31.4 images/sec |
|
|
Clang
|
2311
11.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2348
188.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1833
56.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2285
68.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2852
11.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2692
83.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2100
161.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2242
65.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2709
26.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2200
2.13 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2628
83.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 11207 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6182
887.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
12848
77.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
12119
248.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
16446
379.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
14737
200.0 images/sec |
|
|
Clang
|
18185
89.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2853
228.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
16307
505.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6579
196.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
12214
50.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
16693
519.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
11232
863.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
11949
350.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9653
95.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
20701
20.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
12239
387.5 Kpixels/sec |