| Upload Date | January 13 2026 12:42 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.0.1 (Build 25A362) |
| Model | MacBook Pro (16-inch, 2024) |
| Model ID | Mac16,5 |
| Motherboard | Mac16,5 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 Max |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores |
| Identifier | Apple M4 Max |
| Base Frequency | 4.51 GHz |
| Cluster 1 | 12 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Single-Core Score | 4028 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3490
501.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3492
21.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4162
85.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3726
85.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3793
51.5 images/sec |
|
|
Clang
|
4522
22.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3630
290.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3446
106.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6030
180.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4029
16.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4235
131.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4844
372.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4569
134.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4685
46.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3153
3.05 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3738
118.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 26559 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
19787
2.78 GB/sec |
|
|
Navigation
|
25610
154.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
34261
701.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
33096
763.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
34689
470.8 images/sec |
|
|
Clang
|
44160
217.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4855
388.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
35828
1.08 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
26407
790.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
22466
93.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
34096
1.06 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
25750
1.98 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
34967
1.03 Gpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
24688
245.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
34758
33.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
31801
1.01 Mpixels/sec |