| Upload Date | January 13 2026 10:27 AM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.1 |
| Model | iPhone 16 |
| Model ID | iPhone17,3 |
| Motherboard | D47AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.50 GB |
| Single-Core Score | 3383 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2955
424.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2818
17.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3361
68.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3182
73.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3239
44.0 images/sec |
|
|
Clang
|
4056
20.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3072
246.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2934
90.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5514
165.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3423
14.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3566
111.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3666
281.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3533
103.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3989
39.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2715
2.63 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2947
93.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8512 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6826
980.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9166
55.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9258
189.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8858
204.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9766
132.5 images/sec |
|
|
Clang
|
11414
56.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3533
282.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9249
286.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9731
291.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
7811
32.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10646
331.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8408
646.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9406
276.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9163
90.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9177
8.88 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8455
267.7 Kpixels/sec |