| Upload Date | January 13 2026 04:42 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.3 |
| Model | iPhone 16 Plus |
| Model ID | iPhone17,4 |
| Motherboard | D48AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.47 GB |
| Single-Core Score | 3453 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3101
445.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2828
17.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3367
68.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3287
75.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3308
44.9 images/sec |
|
|
Clang
|
4090
20.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3123
250.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2953
91.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5573
166.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3475
14.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3634
113.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3720
286.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3719
109.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4092
40.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2807
2.72 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3063
97.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8750 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6766
971.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9520
57.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9479
194.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8776
202.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9865
133.9 images/sec |
|
|
Clang
|
11765
57.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3637
291.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9414
291.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10173
304.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9267
38.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10946
340.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8553
657.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9562
280.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9126
90.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9262
8.96 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8986
284.5 Kpixels/sec |