| Upload Date | January 12 2026 04:59 PM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 UD AC |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790 UD AC |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-12900KS |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 24 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 151 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5500 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Alder Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 3 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 128.00 GB |
| Transfer Rate | 4000 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2604 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2461
353.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2309
13.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2626
53.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2655
61.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2606
35.4 images/sec |
|
|
Clang
|
2561
12.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2724
218.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2657
82.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2550
76.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3347
13.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3083
95.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2161
166.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2413
70.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2809
27.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2412
2.33 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2652
84.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 14158 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7118
1022.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
17704
106.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
15283
312.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
17009
392.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
19115
259.4 images/sec |
|
|
Clang
|
27068
133.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3077
246.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
27397
848.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
7751
232.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
13334
55.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
19156
596.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
15233
1.17 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
13572
398.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10536
104.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
36998
35.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
15784
499.8 Kpixels/sec |