| Upload Date | January 12 2026 02:27 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 17 Pro |
| Model ID | iPhone18,1 |
| Motherboard | V53AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A19 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.26 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 11.45 GB |
| Single-Core Score | 3710 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3238
465.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3428
20.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3931
80.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3374
77.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3411
46.3 images/sec |
|
|
Clang
|
4414
21.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3356
268.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3068
95.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5611
167.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3591
14.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3721
115.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4467
343.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3865
113.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4325
42.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3050
2.95 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3359
106.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9698 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8590
1.20 GB/sec |
|
|
Navigation
|
11008
66.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
11116
227.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9402
216.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10439
141.7 images/sec |
|
|
Clang
|
13079
64.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4031
322.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9974
309.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10631
318.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9417
39.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11436
355.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
10384
798.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10711
314.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10269
101.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
10173
9.84 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9587
303.6 Kpixels/sec |