| Upload Date | January 12 2026 12:11 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 17 |
| Model ID | iPhone18,3 |
| Motherboard | V57AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A19 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.26 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.49 GB |
| Single-Core Score | 3777 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3275
470.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3045
18.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3808
78.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3551
81.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3484
47.3 images/sec |
|
|
Clang
|
4460
22.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3615
289.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3286
101.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5824
174.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3773
15.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3894
121.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4224
324.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4038
118.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4383
43.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3250
3.14 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3425
108.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9597 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7714
1.08 GB/sec |
|
|
Navigation
|
10227
61.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
10321
211.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9391
216.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10712
145.4 images/sec |
|
|
Clang
|
13416
66.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4189
335.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
10350
320.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10611
317.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9864
40.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11490
357.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9582
736.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10807
317.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10182
101.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
10358
10.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9512
301.2 Kpixels/sec |